Cēsu pils komplekss

Pils vēsture

800 gadu pastāvēšanas laikā Cēsu viduslaiku pils nozīme mainījusies tikpat ievērojami, cik tās ārējais veidols. Ap 1214.gadu celtā pils sākotnēji kalpoja par Zobenbrāļu ordeņa bruņinieku dzīvesvietu, bet sava nākamā saimnieka – Vācu ordeņa – valdīšanas laikā iemantoja Livonijas varenākā cietokšņa slavu. Pilī rezidēja Vācu ordeņa Livonijas zemes mestri; šeit uz ikgadējām sanāksmēm pulcējās ordeņa augstākie pavēlnieki. Cēsīs atradās ordeņa arhīvs un bibliotēka, kanceleja ar skriptoriju, kā arī mestra monētu kaltuve. Pils ievērojami cieta 1577.gadā, kad cara Ivana Bargā armijas uzbrukuma laikā, 300 pilī glābiņu meklējušie ļaudis izdarīja pašnāvību, uzspridzinoties ar šaujampulveri. Strauji attīstoties kara tehnikai, senais cietoksnis zaudēja savu militāro nozīmi, taču pili kā dzīvesvietu turpināja izmantot līdz pat 17.gadsimta nogalei. Pēc Lielā Ziemeļu kara pils tika pilnībā pamesta likteņa varā – lietus un sals pakāpeniski grāva bez jumtiem palikušās būves, bet pilsētnieki biezos mūrus izmantoja kā akmeņlauztuves. Tikai 19.gadsimta gaitā romantisma kustība modināja plašākas sabiedrības interesi par pili kā senatnes pieminekli, tādējādi aizsākot pils saglabāšanas un izpētes vēsturi. Šodien Cēsu pils ir viens no īpašākajiem kultūras tūrisma galamērķiem Latvijā, kas ar savu neatkārtojamo pievilcību spēj piesaistīt ceļotājus no visas pasaules.

Cēsu Vēstures un mākslas muzejs

Vilnis_Slūka2017

Muzejs atrodas Cēsu vecpilsētas pašā centrā, ievērojamā 18. – 19. gs. Valsts nozīmes arhitektūras piemineklī Cēsu Jaunajā pilī. Muzejs dibināts 1925. gadā un ar vairāk kā 155 000 muzeja krājuma priekšmetiem ir viens no lielākajiem pašvaldību muzejiem valstī. Savos pastāvēšanas turpat 90 gados Cēsu muzejs ir kļuvis ne tikai par nozīmīgu pilsētas, novada un reģiona pagātnes vērtību glabātāju, bet arī par pilsētas vizītkarti un mūsdienīgu kultūras dzīves krustpunktu. Muzeja pētnieciskais darbs ir saistīts ar muzeja teritorijā esošo kultūrvēsturisko pieminekļu – Cēsu viduslaiku pils un Jaunās pils izpēti, krājuma kolekciju izpēti, izstāžu un ekspozīciju veidošanu par pilsētas, novada un reģiona kultūrvēsturei nozīmīgām un aktuālām tēmām.

Kopš 2004. gada muzejs darbojas kā pašvaldības aģentūras „Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs” nodaļa.

EKSPOZĪCIJA

CVMM_Lielais salons

Muzeja ēkā – Jaunajā pilī pēc tās nesenās restaurācijas iekārtota jauna pastāvīgā vēstures un interjeru ekspozīcija „Cēsis – Latvijas vēstures simbols”,  kas ir vēstījums par Cēsu īpašo nozīmi Latvijas vēsturē. Svarīgs muzeja ekspozīcijas apskates objekts ir pati Jaunā pils, tās arhitektūra, restaurētie un rekonstruētie 18. – 19. gadsimta interjeri.

 

KRĀJUMS

CVMM_atklatais krajums_papildus

Muzeja krājums izvietots divās ēkās vecpilsētā. Viena no tām atrodas Gaujas ielā 6, kur glabājas lielākā daļa krājuma kolekcijas priekšmeti, atrodas muzeja bibliotēka un strādā muzeja speciālisti. Otra – Skolas ielā 6 –  muzeja Atklātais krājums, kurā eksponēti vairāk kā 3000 muzeja kolekciju priekšmeti.

Muzeja krājumā – glabājas plaša arheoloģisko priekšmetu kolekcija senvēstures un viduslaiku pils pētniecībai, kura veidojusies pils arheoloģiskās izpētes rezultātā. Muzeja lepnums ir Latvijas sarkanbaltsarkanā karoga vēstures materiālu kolekcija, plašāka Latvijā. Nozīmīgu krājuma daļu veido mākslas darbu, etnogrāfisko priekšmetu, iespieddarbu, dokumentu un fotogrāfiju kolekcija par pilsētas, novada un reģiona vēsturei nozīmīgām tēmām.

IZSTĀDES

Cimzes izstade_klase

Muzejs apmeklētājiem piedāvā – maināmas tematiskas un interaktīvas izstādes un programmas Jaunās pils izstāžu zālēs un nodarbību telpās.

 

PILS TORNIS

Lademahera_tornis

Muzeja ekspozīcijas apmeklējuma noslēgumā piedāvājam iespēju uzkāpt Jaunās pils Lademahera tornī, kur apmeklētājus sagaida mūsu nacionālais simbols – sarkanbaltsarkanais karogs. No pils torņa iespējams vērot gleznaino Cēsu panorāmu, iepazīt pilsētas tuvāko un tālāko apkārtni, no augšas aplūkot pilsētas senāko iedzīvotāju – vendu pilskalnu, Livonijas ordeņa viduslaiku pilsdrupas visā savā romantiskajā krāšņumā un 18. – 19. gadsimta pilsmuižas kompleksa arhitektoniskas un ainaviskas pērles.

Vairāk par Cēsu Vēstures un mākslas muzeju skatīt šeit

Cesupils.lv

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

[contact-form-7 404 "Not Found"]