Dzīvojamo māju jaunā ēra purvciemā

Ceļa pārvadu pār dzelzceļu uzbūvēja 1966. gadā. Tad arī Purvciemā sākās daudzstāvu dzīvojamo māju celtniecības ēra. Pirmās izslējās piecstāvu ķieģeļu mājas, kurām sekoja blokmāju ēra. Purvciema dzīvojamais masīvs Rīgā ir  vairākās jomās. Šeit tika uzbūvēts pirmais universālveikals Rīgā „Minska” (1977. gads), milzīgais mēbeļu tirdzniecības komplekss „Mēbeļu nams” (1980. gads) un pirmās mājas Latvijā no monolīta dzelzsbetona jeb “Franču projekts” Madonas ielā 21 un 23 (70. gadu beigas). Tautā šos namus iesauca par kukurūzas vālītēm vai francuženkām, lai arī arhitekti vēl šodien tās ierindo starp labākajām padomju laika daudzstāvu celtnēm.

Rīdzinieki bijuši izdomas bagāti, piešķirot vārdus arī citām Purvciema ēkām. Piemēram, vairāku posmu deviņstāvu māja, kas izstiepusies no Dzelzavas un Vaidavas ielas līdz Stirnu ielai, tikusi pie „Ķīnas mūra” nosaukuma. Tikai nesajauciet, meklējot Rīgā Ķīnas mūri – šādu pat vārdu iedzīvotāji devuši arī vienam no Ziepniekkalna namiem. Vēl Purvciemā ir sava „Baltkrievijas stacija” – daudzstāvu māja Augusta Dombrovska ielā, iepretim „Rimi”. Savukārt mājas no Dzelzavas un Gunāra Astras ielas līdz Ilūkstes ielai tautā pazīstamas ar nosaukumu „Kremļa siena”. Ironiskā kārtā, “Kremļa sienā” toreiz dzīvoja VDK darbinieki.

Ilggadējie apkaimes iedzīvotāji vēl nav aizmirsuši arī par milzīgo Leonīda Brežņeva portretu uz ēkas brandmūra Dzelzavas un Gunāra Astras stūrī. Veikals, kas atradās šajā mājā, ieguva pat vairākas iesaukas: „Brežņeva gastronoms”, „Pie Iļjiča” un „Zem uzacīm”.

Purvciems savas līdera pozīcijas saglabājis arī mūsdienās. Māja ar 24 stāviem Gunāra Astras ielā, kas te uzbūvēta 2008. gadā, tiek uzskatīta par visaugstāko dzīvojamo namu Daugavas kreisajā krastā. Tā tika atzīta arī par labāko jauno projektu 2008. gadā.

Mūsdienās no Purvciema līdz pilsētas centam aizkļūt ir pavisam vienkārši – te kursē trolejbusi, autobusi un maršruta taksometri. Skrupulozie vēstures pārzinātāji zinās teikt, ka nokļūt centrā būtu iespējams vēl ātrāk, ja vien padomju laikā netiktu atmesta ideja par metro celtniecību. Viena no pieturām bija ieplānota tieši pie veikala „Minska”. Bet visa šī krāšņā vēsture reiz aizsākās pavisam pieticīgi.

 

Varbūt Purvciems ir parādā pieminekli saviem pamatlicējiem?

 

Foto I. Dimenšteina kolekcija

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

[contact-form-7 404 "Not Found"]