Kas jāzina par nodokļiem un likumdošanu lai īzirēt dzīvokli.

Pirms pusotra gada Valsts ieņēmumu dienestā (VID) tika izveidota speciāla nodaļa, kuras pārziņā – uzraudzīt iedzīvotājus, kas gūst ienākumus no nekustamo īpašumu iznomāšanas vai izīrēšanas. Pirms tam nodokļi no šādiem ienākumiem nebija jāmaksā. Atsevišķi dzīvokļu izīrētāji jau ir saņēmuši vēstules no VID, kurās tiek ieteikts brīvprātīgi atzīt ienākumus un dalīties tajos ar valsti. Kā darbojas šī sistēma? Kādi nodokļi jāmaksā tiem, kuri gūst ienākumus no dzīvokļu izīrēšanas? Kā šie cilvēki nonāk VID redzeslokā?

Kā tiek medīti pelēko ienākumu guvēji?

Aizvadītā gada vasarā VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule atzina, ka tiek medīti dzīvokļu īpašnieki, kuri savu īpašumu izīrē. “Runājot par nekustamo īpašumu nomu, mēs apzināmies, ka caur tādiem portāliem kā “Booking” un “Airbnb” Rīgā tiek izīrēti ļoti daudzi dzīvokļi. Sekosim līdzi, lai šāda uzņēmējdarbība notiktu likumīgi. Ekonomikas ministrijā darba grupa izstrādā noteikumus, atbilstoši tiem dzīvojamo platību īres līgumu reģistrācija Zemesgrāmatā būs obligāta,” toreiz skaidroja Cīrule.

Ieņēmumu dienestā paskaidroja, ka darbs vienlaicīgi notiekot vairākās frontēs. Pirmkārt, zem lupas esot visi, kas izvieto plašsaziņas līdzekļos sludinājumus par īpašuma iznomāšanu, tādējādi reklamējot savu iespējamo uzņēmējdarbību. Otrkārt, VID analizē savā rīcībā esošo informāciju par personas ienākumiem un izdevumiem, meklējot iespējamās neatbilstības.

Tāpat nodokļu inspekcijas rīcībā ir informācija par katras konkrētas personas nekustamajiem īpašumiem. Ja parādās aizdomas, ka īpašnieks izīrē savu mitekli un gūst peļņu, viņš tiek aicināts godīgi atzīties tajā, ka nodarbojas ar uzņēmējdarbību (vai pierādīt, ka tas nenotiek). Un visbeidzot, mēdz gadīties, ka nodokļu inspektori informāciju saņem no trešajām pusēm.

Visa VID rīcībā esošā informācija tiek analizēta, vērtēta un salīdzināta. Ja privātpersonas darbības atbilst kaut vienam no kritērijiem, kas aprakstīti likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, tad tās tiek uzskatītas par saimniecisko darbību.

Tā rezultātā daudzi dzīvokļu īpašnieki īrniekiem pieprasa deklarēt īres dzīvokli kā savu dzīvesvietu. Tādējādi turklāt tiek samazināta pašvaldības aprēķinātā nekustamā īpašuma nodokļa summa.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

[contact-form-7 404 "Not Found"]