Ķengaraga promenāde
Rajmond

Ķengaraga promenāde, saukta arī par Daugavas promenādi, atrodas Ķengaraga apkaimē Rīgā, tā sākas kā veloceliņš pie Ķengaraga ielas, kas iet no Maskavas ielas līdz Daugavas krastam pie Viberta salas.

Ķengarags kādreiz bija ļoti industriāls rajons, kur nebija padomāts par zaļo zonu. Ja citās Rīgas apkaimēs ir dažādi parki, tad šeit to lomu pilda Daugavas promenāde. Sākotnēji Daugavas promenāde sākās kā veloceliņš pie Ķengaraga ielas, bet tagad tās sākums atrodas pie Dzelzceļa tilta.

Daugavas promenāde tika izveidota uz 1901. gadā kā dambis, kas nostiprināja Daugavas krastu, tā bija veidota no laukakmeņiem, koka pāļiem, žagariem un aizsardzības vaļņa. Tā tika izveidota, lai neizskalotu apkārtnes zemnieku zemes pavasaru plūdu laikā. Pirmās lielākās pārmaiņas promenāde piedzīvoja pēc Ķengaraga dzīvojamā rajona izbūves, tā tika labiekārtota un nostiprināta ar dzelzsbetonu.

  1. gadā dīķa apkārtne pie Daugavas tika rekonstruēta un labiekārtota, uzcelts tiltiņš pāri dīķa attekai, ierīkots vingrošanas laukums un uzstādīta galda spēļu stacionārā iekārta, promenādei un veloceliņam par godu uzstādīts dekoratīvais divritenis pēc akmeņkaļa kalēja G. Pandara un tēlnieka Ā. Smildzera projekta.

Dīķa rajonā atrodas Daugavas mols, pēc nostāstiem būvēts militāriem mērķiem, lai varētu nolaist ūdenī kara amfībijas. Vietējie iedzīvotāji to izmantoja kā laivu piestātni gandrīz līdz 1993. gadam, kad to sāka demolēt un gremdēt. Tagad šajā teritorijā ir sastopami baltie gulbji un pīles, kurus ir iespeja pabarot.

Atjaunotajā promenādes posmā no Kaņieru ielas līdz Kvadrāta ielai, ierīkots apgaismojums, veloceliņi, uzstādītas ceļa zīmes, atklāts putnu novērošanas tornis, ierīkots aktīvās atpūtas laukums, uzstādīti šaha un tenisa galdiņi, izvietoti atpūtas soliņi, atjaunots esošais gājēju tiltiņš pie dīķa, izveidots panduss ar aizsargmūri cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, ierīkots svētku apgaismojums, uzstādīts vides dizaina objekts „Velosipēds”. Vides objekta projekta autori ir akmeņkalis G. Panders un tēlnieks Ā. Smildzers.

Elles dīķis atrodas pie ēkas Maskavas ielā 264. Dīķa izcelsme nav īsti zināma. Tiek izvirzītas hipotēzes, ka tās varētu būt senas raktuves, jo dīķa krastos atsedzas māls vai arī varbūt tā ir karsta kritene. 1668. gada zviedru kartēs un ilgi pēc tam dēvēts par Elles dīķi jeb Elles Djick, tas ir bijis dziļš un melns.

19.gs. dīķis nonāca Kuzņecovu fabrikas īpašumā, te bijušas fabrikas plašās un rūpīgi koptās dārzniecības, Dīķī dzīvojuši baltie gulbji. Šis, iespējams, ir slavenākais Latvijas dīķis, jo 2006. gada 19. decembrī Rīgas Dome akceptēja teritorijas detālplānojumu, atļaujot ierīkot dīķim apkārt daudzstāvu apbūvi un daļēji aizbērt dīķi. 2007. gada aprīlī domes Pilsētas attīstības departaments apstiprināja skiču projektu apkārtnes apbūvei. 2008. gadā janvārī PCTVL un SC Saeimas deputāti pārsūdzēja detālplānojumu Satversmes tiesā. 2008. gada 24. septembrī tiesa nolēma, ka detālplānojums ir atbilstošs Satversmei un likumiem.

No paša Rīgas centra var aiziet līdz pat Ķengaraga beigam ejot gar Daugavu. Daugavas prominade ir velo celiņš pa kuru braucot no Ķengaraga līdz Rīgas centram 15 minušu laika. Prominādes apkaim atrodas vairaki bērnu laukumi, šahu galdinņi, pinponga galdiņi, sporta laukumi, putnu skatu tornis. Protams ik pēc laikai ir novietoti beņķi kur ir iespeja atpūsties un vērot saulrietu. Aiz putnu skatatorņa atrodas Ķengaraga pludmale , kur ir iespēja izpeldēties vai sauļoties. Pludmali vēro glābēji, lai cilvēki varetu mierīgi atpūsties. Putnu miluļiem ir iespēja pabarot arī gūlbjus un pīles, kuras vienmer jūs gaida pie Daugavas mola. Ķengaraga prominade ir lieliska vieta brīvā laika pavadīšanai ar ģimeni.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

[contact-form-7 404 "Not Found"]