Pirkt vai īrēt
Riga city

Agri vai vēlu ikviens aizdomājas par savas dzīvesvietas iegādi, taču pieņemot, ka pirkt dzīvokli ir pārāk dārgi, cilvēki bieži vien izvēlas to īrēt. Izskatot vidējo tirgus piedāvājumu, jāsecina, ka vidējais  kredīta ikmēneša maksājums šobrīd ir mazāks par vidējo īres summu un sastāda aptuveni 250 euro.

Veicot Latvijas banku aptauju par izniegtajiem aizdevumiem, secināms, ka pieprasījums pēc mājokļa kredītiem pēdējā laikā pieaug. Augošo pieprasījumu nosaka gan labāka iedzīvotāju pirktspēja, gan lielāka mājokļu kredītu pieejamība, tomēr joprojām ievērojamu skaitu potenciālo pircēju attur pirmās iemaksas nepieciešamība un nepietiekams piedāvājums jauno vidējās klases mājokļu segmentā.
Dzīvokļa pirkšana

Visbiežāk tieši pirmā iemaksa, kura sastāda aptuveni 15% no pirmās iemaksas, ir par iemeslu tam, lai turpinātu īrēt, jo daudziem nav pieejami līdzekļi pirmās iemaksas veikšanai. Daudzus attur arī ilgais kredītsaistību periods, kurš visbiežāk ir 20 gadi.

Tomēr dzīvokļa iegādei ir savi plusi un lielākais ieguvums ir ieguldījums nākotnē. Katrs kredīta maksājums tiek investēts īpašuma iegādei, kurš nākotnē paliks īpašumā. Dzīvokļa iegāde sniedz arī stabilitāti un  iespēju pieņemt patstāvīgus lēmumus par dzīvokļa iekārtojumu vai nosacījumiem, nerēķinoties ar cita īpašnieka prasībām.

Vērts iegaumēt, ka mājokļa iegāde nekādā gadījumā neuzliek par pienākumu nākamos 10 līdz 30 gadus dzīvot vienā dzīvesvietā. Ja dzīvē mainās apstākļi vai ir apnikusi vecā dzīvesvieta, tad ir iespēja pārdot īpašumu un tādā veidā atbrīvoties no kredītsaistībām.

Dzīvokļa īre

Dzīvokļa īrei lielākais pluss ir iespēja izmēģināt padzīvot dažādās dzīvesvietās, lai labāk saprastu, kurš rajons vairāk patīk vai kur tuvāk sanāk darbs un citas ģimenei svarīgas iestādes.

Izvēloties īrēt dzīvokli ar mēbelēm, nav jāiegulda līdzekļi mēbeļu un sadzīves tehnikas iegādē.

Tomēr, jārēķinās, ka tas nav tavs īpašums, tāpēc lielākoties būs jāspēj pielāgoties īpašnieka gaumei telpu iekārtojumā un izvēlētajos dizaina risinājumos. Papildus tam, bez saimnieka ziņas nedrīkstēs urbt caurumus un izdaiļot sienas ar saviem plauktiem.

Lielākais mīnuss dzīvojot īres mājoklī ir tas, ka nekad nevari būt pilnīgi drošs par to, cik ilgi tajā vēl varēsi apmesties. Pēc līguma termiņa beigām īpašniekam ir tiesības to nepagarināt, turklāt arī līguma darbības laikā to iespējams lauzt, tādējādi vienmēr jābūt gatavam pārvāktoes. Ja nav vēlme mūžīgi sēdēt uz čemodāniem un vēlies skaidrību par nākotni, tad labāk apsvērt iespēju mājokli iegādāties.

Kas jāņem vērā, nolemjot iegādāties mājokli

Lai ko Jūs arī izvēlētos, noteikti ir jāņem vērā gan ikmēneša izdevumi (apdrošināšana, komunālie pakalpojumi, kredīta maksājumi), gan arī teritorijas infrastruktūra un nākotnes perspektīvas konkrētajā reģionā.

Ja arī Jums viss sķiet saprotams un vienkāršs, vienmēr ir vērts uzklausīt profesionāļa viedokli.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

[contact-form-7 404 "Not Found"]